Historie oddílu


4. dívčí oddíl skautek Brno vznikl v roce 1931. Po válce v roce 1946 se jeho členkou stala i Lili - jeho pozdější dlouholetá vůdkyně. V době komunistických zákazů se oddíl skrýval pod různými hlavičkami, ale vždy působil pouze jako dívčí. Od roku 1972 jezdíme na naše tábořiště ve Stálkově u Slavonic v Jižních Čechách. Také naší klubovnou na Kopečné 21 kráčely dějiny. V prosinci roku 1989 zde bylo zřízeno skautské registrační centrum, kam se chodili zaregistrovat lidé, kteří chtěli pomoci s obnovou skautingu a lidé, kteří chtěli, aby jejich děti navštěvovaly nějaký skautský oddíl.

Zajímavosti z historie

Po válce oddíl tábořil u rybníka Rendlíček u Bohdalova na Vysočině. V současnosti tam táboří jiný skautský oddíl. Dnešní tábory se konají u Stálkova cca 7 km od Slavonic. Náš oddíl vystřídal mnoho různých kluboven. Ta původní snad byla někde poblíž Lužánek. Po roce 1968 jsme přesídlily na Staré Brno a "stěhování" po klubovnách pokračovalo - Kopečná 29, ZŠ Hybešova (dnes SOU), Kopečná 21, Údolní 24, Pekárenská 4 a dnes sídlíme na ulici Hybešova 65a.

Osobní vzpomínky

"První klubovnu - dřevěnou boudu - jsme měli ve dvoře domu Anči Maškové (vůdkyně). Tehdy bylo v oddíle kolem 50 děvčat a na táboře kolem 55. Na tábor se tenkrát jezdilo na celý měsíc. Děvčata se tam dopravovala vagónem i se všemi věcmi (tzv. "dobytčák")."
1946 - proběhl první tábor na Vysočině - u rybníka Rendlíka (Bohdalov - Pokojov). Dřevo na stavbu tábora bylo zdarma. Spalo se ve stanech dvou typů. "rakušanech" - jehlan 1,8m délka podsady, na dřevěné zapínání - olivky, celta byla složená ze dvou dílů. Anebo "němčácích". Děvčata tehdy ještě neměla spacáky, jezdilo se s dekou a místo kufru byly bedýnky (od cukru 25kg). Tyto sloužily zároveň jako skříňky ve stanech, které byly velmi skladné, odolné a přehledné. Jídlo bylo na potravinové lístky. Na mléko sloužila 25l konev. První den tábora strašně lilo a tak vůdkyně domluvila ubytování pro nováčky (asi 40 dětí) ve vesnici. Veškeré nádobí bylo vypůjčeno od rodičů a po táboře se zase vracelo zpět."
1947 - druhý tábor - Vranovská přehrada - na Stříbrné zátoce u Lančova (50 -55 členech)."
1948 - třetí tábor - u Mácova mlýna na Vysočině dnes už je toto místo zničeno. Krásné údolí, louka okolo les, řeka (v blízkosti se nacházel lom). Tábor vedly Marie Šmahelová a Lída Bartáková."
1949 - čtvrtý tábor - ještě jela děvčata jako skautky, ale už musela jet "jako na brigádu" - sběr borůvek na Šumavě.V roce 1949 už byly jen stany "němčáky"."
1950 - pátý tábor - v Orlických horách - Lichkov - vedla Eva Ryšánková. Pár "Áčkových" stanů. Až do tohoto tábora se stále potraviny obstarávaly na potravinové lístky. V roce 1950 byl Skauting zrušen. Na táboře se ke kroji nosily sukně zavinovačky (daly se rozložit pod sebe jako ubrus). Lili byla ve družině Ještěrek. Tuto družinu obnovily Rangers v roce 1993 a později po ni pojmenovaly svůj 4. kmen Rangers. Dnes jsme nazvaly "Ještěrkami" celý oddíl proto, abychom si tak připomněly naše předchůdkyně a zachovaly pěkný název pro celý oddíl."

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.